Jedzenie przed i po treningu czyli co jeść przed treningiem i co po treningu?

Ćwiczenia i ruch

Doskonale wiemy JAK WAŻNE jest odpowiednie, zdrowe odżywianie w życiu człowieka i jak ogromną rolę ono pełni

Przede wszystkim dostarcza naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, daje nam siłę do normalnego funkcjonowania i jest doskonałym sposobem na utrzymanie prawidłowej wagi (lub doprowadzenie do niej). Dieta jest również istotna, gdy planujemy rozpocząć regularne treningi, gdy zaczynamy swoją przygodę z siłownią, z ćwiczeniami w domu i chcemy podejść do tematu jak najbardziej odpowiedzialnie.

Jedzenie przed i po treningu

PRZED TRENINGIEM

Nie ćwiczymy „na głodzie”, musimy dostarczyć swojemu organizmowi składniki odżywcze, potrzebne do wysiłku fizycznego, nie zaleca się pomijania posiłku przedtreningowego. Powinien być on za to lekkostrawny i stosunkowo niewielki, aby nie osłabiać naszego ciała, a dodać mu siły, zjedzony na ok 3 godziny przed planowanym wysiłkiem. Z czego musi się składać? Przede wszystkim – węglowodany złożone (wybieramy kaszę, ryż, makaron, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, płatki jaglane). Oto kilka przykładów tego – po co warto sięgnąć przed: pieczone ziemniaki, ryż z warzywami i kurczakiem, naleśniki z mąki razowej z masłem orzechowym. Racjonalnie jedzone węglowodany nie są żadnym zagrożeniem dla naszej sylwetki, nie należy się ich bać, ponieważ są głównym źródłem energii.

PO TRENINGU

Musimy pamiętać, że w momencie, gdy kończymy trening – nasze ciało potrzebuje produktów wysokiej jakości, po to by się zregenerować. Sięgajmy więc po nie – a nie po ciastka czy pizzę (nie traktujmy posiłku potreningowego jako nagrody za ból i cierpienie).
Specjaliści polecają połączyć białko z węglowodanami. Oto kilka przykładów: makaron pełnoziarnisty z kurczakiem, koktajl białkowy z owocami, ryba + pieczone ziemniaki i warzywa, twaróg z jogurtem naturalnym i owocami. Wysiłek fizyczny znacznie przyspiesza nasz metabolizm, dlatego koniecznie potrzebujemy białka, nie można o nim zapomnieć po treningu.

Ćwiczenia i ruch
Dipy – jak poprawić siłę i wytrzymałość górnej części ciała?

Dipy to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń siłowych, które pozwala na rozwijanie siły górnej części ciała. Angażują głównie triceps, ale nie tylko – podczas ich wykonywania aktywują się również mięśnie klatki piersiowej oraz barków. Co czyni je tak wszechstronnym elementem treningu? Przede wszystkim, możliwość ich realizacji w różnych wariantach, które odpowiadają …

Ćwiczenia i ruch
Wykroki: Jak poprawnie je wykonywać i jakie dają efekty?

Wykroki to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń angażujących dolne partie ciała, które można z powodzeniem wykonywać zarówno w domowym zaciszu, jak i na siłowni. To proste, a zarazem niezwykle skuteczne ćwiczenie, które nie tylko wzmacnia mięśnie nóg, ale również poprawia równowagę i koordynację. Dzięki swojej wszechstronności, wykroki stanowią doskonały element treningu …

Ćwiczenia i ruch
Skipy w treningu biegowym: Jak poprawić wydolność i siłę?

Ćwiczenia ogólnorozwojowe są fundamentem efektywnego treningu, który przygotowuje nasze ciało na większe wyzwania. W szczególności skipy, takie jak Skip A, B i C, stanowią nie tylko doskonałe ćwiczenia angażujące dolne partie ciała, ale również poprawiają wydolność i wytrzymałość. Regularne ich wykonywanie może znacząco zmniejszyć ryzyko kontuzji, a jednocześnie wpłynąć na …