Żywienie zwierząt hodowlanych.

Parę różności

Młóto to dodatek pokarmowy stosowany w żywieniu zwierząt hodowlanych – do niedawna mało znany i niedoceniany, jednak od jakiegoś czasu jest wprowadzany do ogólnego żywienia.

Skład i charakterystyka.

Jest to surowiec odpadowy browarniany, który powstaje w procesie produkcji piwa, jest bogaty w wodę – zawiera jej aż do 75%. Z wyglądu przypomina rozdrobnioną, zbożową kaszę a jego zapach przypomina świeży chleb.
Do karmienia wykorzystywany jest odpad z produkcji piw typu pils, gdyż ten pochodzący z produkcji piw ciemnych jest niesmaczny i niechętnie spożywany przez zwierzęta. Do niedawna wykorzystanie młóta jako paszy dla zwierząt było problematyczne, jednak po wykonaniu analiz składu, które wykazały, że może być bardzo dobrą paszą – jest bowiem treściwa i bogata w białko, od kilku lat stosowane jest jako pokarm dla zwierząt hodowlanych, w szczególności krów i świń.

Dlaczego warto je stosować w żywieniu zwierząt?

Poprzez dużą zawartość wody w swoim składzie pasza ta nadaje się do użycia przez ok. 2 – 3 dni, można ją też zakiszać, co umożliwia dłuższe użytkowanie. Stanowi bardzo dobry dodatek białkowy, obniża również znacznie koszty produkcji mleka i mięsa. Zwierzęta chętnie zjadają paszę z jego dodatkiem, gdyż poprawia jej smak. Poza tym, oprócz wspomnianego białka bogate jest również w sole mineralne i witaminy. Specjaliści twierdzą, że dodawanie młóta do pokarmu dla krów zwiększa produkcję przez nie mleka aż o 10 %.

Jak stosować młóto w żywieniu krów?

W żywieniu krów lepiej nie podawać świeżego młóta, gdyż wywołuje dolegliwości żołądkowe – może powodować biegunki i inne problemy gastryczne. Należy również nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to obniżać poziom tłuszczu w mleku, wywołuje również problemy w okresie okołoporodowym, wpływa negatywnie na zdrowotność i wskaźniki płodności krów. Najlepiej podawać je z roślinami motylkowymi oraz z kukurydzą i kiszonką z traw.

Warunki przechowywania.

Znaczna większość młóta – jest to bowiem 70% – produkowana jest w sezonie wiosenno – letnim, a reszta w sezonie zimowym. Wskazana jest możliwość robienia zapasów przez hodowcę.
Aby przedłużyć jego zdatność do spożycia, można:

  • suszyć
  • granulować
  • kisić w pryzmach
  • kisić w silosach
  • kisić w rękawach

Cena, kupno i sposoby dostawy.

Bardzo opłacalną dla hodowcy formą kupna i przechowywania jest zakupienie młóta latem i zakiszenie go na zimę. Korzystne dla kupującego jest również zawarcie z producentem długoterminowej umowy na dostawę. Bez takiej umowy zimą ceny rosną i często jest obserwowany spadek jego podaży.
Cena świeżego młóta browarnianego waha się w granicach 200 – 300 złotych, cena produktu suszonego jest około czterokrotnie wyższa przez wzgląd na koszty jego suszenia.

Młóto paszowe najlepiej kupować wprost od producentów, istnieje również możliwość stałych dostaw na terenie całego kraju. Podczas wyboru firmy, sprzedawcy i dostawcy młóta, trzeba jednak zwrócić uwagę na możliwości transportowe oraz zezwolenie od Powiatowego Lekarza Weterynarii i jego numer.

Parę różności
Stylowe łóżka dębowe: jak wybrać idealne dla Twojej sypialni

Łóżka dębowe to nie tylko meble, ale także inwestycja w komfort i estetykę sypialni. Cieszą się one rosnącą popularnością dzięki swojej trwałości oraz unikalnym właściwościom, które nadają wnętrzom ciepły i elegancki charakter. Dąb, jako materiał, wyróżnia się nie tylko solidnością, ale również różnorodnością stylów, co sprawia, że każdy może znaleźć …

Parę różności
Lalki, które pobudzają wyobraźnię dzieci

Lalki towarzyszą dzieciom od lat, rozwijając ich kreatywność, umiejętności społeczne i zdolności narracyjne. Wśród najbardziej popularnych zabawek znajdują się laleczki enchantimals oraz laleczki barbie, które oferują dzieciom zupełnie różne, ale równie fascynujące światy. Poznaj bliżej te wyjątkowe propozycje, które z pewnością zachwycą każde dziecko. Świat magii i przyjaźni z laleczkami …

Parę różności
Przypawanie kołków: techniki precyzyjnego łączenia metalowych elementów

Przypawanie kołków to jedna z najbardziej precyzyjnych i efektywnych metod łączenia metalowych elementów, wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, budownictwo, lotnictwo czy produkcja maszyn. Dzięki tej technice możliwe jest trwałe i solidne połączenie elementów bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi, takich jak nakrętki czy śruby. W niniejszym artykule dowiesz …